Jak se čistí menstruační mořská houba

KALU čistící sůl
Čištění menstruační houby v průběhu menstruace i po jejím skončení je velice snadné
Stále tápeš, jak se menstruační houby dezinfikují, aby jejich používání bylo bezpečné a hygienické? V článku se dozvíš, jaký je správný postup čištění, jakými prostředky se houba dezinfikuje, jak dlouhojak často čištění provádět a jak nechat houbičku důkladně proschnout.

Jak se čistí menstruační houby v době menstruace

Při menstruaci se houba čistí pouze studenou, nebo vlažnou vodou. Po vyndání je třeba ji důkladně propláchnout pod čistou tekoucí vodou a mačkáním odplavit všechnu menstruační krev. Jakmile houbou protéká už jen čistá voda, proplachování je u konce.

Opakovaným stisknutím z houby vymáčkneme přebytečnou vodu a vlhkou houbičku můžeme znovu zavést do pochvy.

Jak odstranit z houby děložní hlen a kousky sliznice?

Vě větších pórech na povrchu houbičky mohou být zachyceny kousky děložní sliznice a hlen, které se snadno uvolní jemným masírováním prstem nebo nehtem. Také jdou dobře vymýt větším proudem vody. Můžeme použít prudší režim sprchové hlavice, nebo houbu vymývat u dna vany pod baterií, kde bude voda padat z výšky a snadněji odplavovat „zaseklé“ kousky.

Jak to, že je vymytí houby pouze vodou hygienické?

Mořská menstruační houba je díky obsaženému jódu přirozeně antibakteriálníantiseptická. Jód zde působí jako dezinfekce, která ničí mikroorganismy (bakterie a plísně) a zabraňuje vzniku infekcí.

Menstruační krev, kterou houba zachycuje, sama o sobě neobsahuje žádné škodlivé bakterie, které by způsobovaly vaginální infekce, záněty, STŠ, nebo jiné potíže. Bakteriální nebo kvasinkové infekce vzniknou přemnožením bakterií, které jsou v určitém množství přirozenou součástí vaginální mikroflóry. Další potíže si můžeme způsobit samy, zavedením škodlivých bakterií do pochvy znečištěnou rukou.

Při manipulaci s houbou je proto nutné striktně dodržovat hygienu – před zaváděním i vyndáváním si pořádně umýt ruce mýdlem, abychom si do vaginy nezanesly nečistoty.

Na rozdíl od tělní krve, menstruační krev neobsahuje látky zajišťující srážlivost, aby mohla z těla volně odtékat.
 

Pauza v používání houby v průběhu menstruace

Houbička by nikdy neměla nevyčištěná zůstávat na vzduchu. Pokud tedy používáš v průběhu menstruace víc kusů houbiček (třeba různých velikostí), nebo houbu využíváš jen na začátku a na konci menstruace, vždy tu nepoužívanou vlož do čisticí lázně.

 

Jak se dezinfikuje menstruační houba po skončení menstruace?

Po skončení menstruace je nutné houbičku opět pořádně promýt, stejně jako při menstruaci. Následně ji ještě vydezinfikujeme pomocí přírodních čistidel.

KALU čistící mořská sůl

Čisticí sůl z Mrtvého moře k čištění menstruační mořské houby

Dezinfekce menstruační houby solí z Mrtvého moře

Ve 2 dcl vlažné vody rozpustíme čajovou lžičku soli z Mrtvého moře, houbičku ponoříme a několikrát zmáčkneme, aby roztok pronikl až do vnitřních pórů.

Houbičku do této lázně umístímě alespoň na 5 hodin.

Následně houbu důkladně propláchneme čistou vodou a necháme uschnout na volném vzduchu. Pro schnutí můžeme použít například pečlivě umytou a suchou podložku na mýdlo, která umožňuje přístup vzduchu zespodu, nebo houbu pověsit v prodyšném (ideálně síťovém) pytlíčku.

Z důvodu vysoké vlhkosti vzduchu v některých koupelnách je vhodnější sušit houbu v lépe větraných místnostechnezavírat ji do skříně, abychom ji neohrozily napadením plísně.

Nesvědčí jí ani prudké sušení na horkém topení.

Kde následně uchovávat houbu v období mezi menstruacemi? O tom jsme se rozepsali v tomto článku.

Proč zrovna sůl z Mrtvého moře?

Aneb okénko do chemie a biologie.

Voda v tomto jezeře se vyznačuje vysokou salinitou (slaností) a mineralizací. V tak slané vodě nedokážou přežít žádní živočichové, ani rostliny. Jedinou výjimou přeživších živých organismů jsou extrémofilní bakterie, které se dokázaly vysoké koncentraci solí přizpůsobit. Pro fanoušky mikrobiologie – jsou to například halobakterie.

Sůl z Mrtvého moře - čištění mořské menstruační houby

Soli, obsažené ve vodě Mrtvého moře

Co tedy konkrétně způsobuje dezinfekční účinky soli z Mrtvého moře? Zejména je to síran, díky antibakteriálním a dezinfekčním schopnostem síry.

Poznámka: Sůl z Mrtvého moře má specifickou strukturu, složení a vlastnosti, což ji odlišuje od běžné kuchyňské soli. Je světle hnědá, žíhaná, vlhká a „mastná“. Proto, když po několika měsících otevřeš skleničku se solí, může se stát, že bude hrudkovatá, nebo zatuhlá. Dávku pro čisticí lázeň se snaž odškrábat lžičkou.

Dezinfekce mořské houby pomocí Tea tree oleje

KALU Tea tree olej

Tea tree olej na dezinfekci menstruační houbičky

Čisticí schopnosti vodního roztoku soli z Mrtvého moře můžeme podpořit vynikajícími dezinfekčními účinky Tea tree oleje.

Stačí, když do solné lázně přidáme 2-3 kapky Tea tree oleje.

autorka článku:

Ing. Katka Mudrová

Zakladatelka značky KALU

Houbičky používám už 6 let a od začátku jsem z nich tak nadšená, že jsem se rozhodla založit firmu, abych je mohla nabídnout i dalším ženám.

Kačka Mudrová

Co říkají o houbičkách jejich uživatelky?

Překvapilo mě, že houba je opravdu příjemná a měkká. Až s houbou jsem zjistila jak jsou tampony vlastně nepohodlné 😅 a ještě je to bez plastového odpadu! Jupí 🥳 a z balení jsem byla taky nadšená. Doporučuju! 🤩

Tereza H.

Velikánska spokojnosť.🙏♥️

Zuzka A.

MS houbičku jsem začala používat, neb mi kalíšek nedělal dobrotu a už jsem se nechtěla vracet k tamponům. Za mě je to skvělá pomůcka, ale opět je potřeba dávat pozor na hygienu, pravidelně měnit a po MS čistit.

Jana P.

Chceš také patřit mezi spokojené majitelky 11 000 houbiček a...

Jdu do toho a chci si objednat startovací sadu!

Startovací sada KALU
Zajímají Tě další témata? Mrkni na články z ostatních kategorií na Blogu.

Nebo se podívej na jiné články z kategorie Používání menstruační houby:

Přejít nahoru