Premenstruační syndrom (PMS)

Premenstruační syndrom (PMS)

KALU premenstruační syndrom
Tvoje nálada je jako na houpačce. Chvíli bys objímala celý svět a za moment nemůžeš nikoho vystát? Máš pocit, že se Tvoje hlava rozskočí? Jsi oteklá, bolavá a Tvoje pleť je samý pupínek? Stačí jeden pohled do kalendáře a je Ti jasné, odkud to pramení... Máš pár dní do menstruace a tyto projevy jsou premenstruační syndrom...

Co je premenstruační syndrom?

Premenstruační syndrom (zkráceně PMS) je označení pro symptomy, které se projevují u žen po ovulaci, před menstruací. Obvykle se objevují týden až dva před nástupem menstruace.

Mohou to být fyzické i psychické příznaky. U fyzických symptomů převládají migrény, otoky a citlivost, například prsou, zadržování vody v těle, poruchy trávení (nadýmání, zácpa), bolesti kloubů, svalů, vyšší výskyt akné, potíže s dechem, závratě,…

Psychické projevy jsou často terčem různých vtípků a narážek. Typická je změna nálad. V jednu chvíli jsi plná euforie a štěstí a za pár vteřin se změníš v nezkrotitelnou saň. Některé ženy, v tomto období, nemůžou vystát opačné pohlaví a byly by nejradši, kdyby se partner na těchto pár dní někam odstěhoval. Ideálně třeba na Mars. ☺︎ Můžeš ale prožívat i návaly letargie, smutku a deprese. Často zapomínat, špatně spát nebo pociťovat nezvladatelné chutě na sladké.

Premenstruační syndrom je velmi individuální a každá žena ho prožívá jinak. Dokonce i každý měsíc mohou být jeho projevy u stejné ženy různé. Uvádí se, že PMS zažije až 90 % žen

Jak PMS vzniká?

Příčiny vzniku premenstruačního syndromu ještě nejsou zcela objasněny. Pravděpodobně ale souvisí s kolísáním hladiny hormonů po ovulaci, kdy dochází ke změně poměrů estrogenu a progesteronu a zvýšení hladiny prolaktinu.

Vliv na vznik a intenzitu PMS může mít také náš životní styl – stres, fyzické i emocionální vyčerpání, málo odpočinku a strava, zejména pokud je v ní nedostatek hořčíku, vápníku, zinku a vitamínu B6.

Příznaky PMS

Jak zmírnit premenstruační syndrom?

Jak je uvedeno výše, vliv na vznik a intenzitu PMS má jednoznačně náš životní styl a strava. Ostatně jako na všechno ostatní…

Může se ale snadno stát, že právě v tomto období pro Tebe bude ještě trochu složitější dodržovat doporučení odborníků ke zdravé výživě. Známe to všechny. ☺︎

  • Pokud je to jen trochu možné, zkus zařadit do svého denního programu krátká zastavení, vydechnutí, meditace. Pomůže Ti to trochu zmírnit akutní stres.
  • Pomoc Ti může také nějaké dynamické cvičení nebo tanec, ve kterém uvolníš energii a frustraci, která se v tomto období může akumulovat.
  • Mysli na sebe a své potřeby, realizuj svá přání a touhy. Může Tě nabíjet manuální tvoření. 
  • Snaž se pravidelně jíst malé zdravé svačinky, pomohou zabránit kolísání hladiny cukru v těle, na které můžeš být citlivější.
  • Spi alespoň 7 hodin.
  • Zkus omezit sůl, cukr a kofein.
  • Doplň hořčík. Než sáhneš po léku na bolest, může Ti právě hořčík ulevit.
  • Popíjej bylinkové čaje – kontryhel, andělika, drmek nebo jetel Ti budou dělat dobře.
 

Pokud Ti PMS výrazně komplikuje život, neváhej a jdi se poradit se svým gynekologem. 

Tip: Informuj svého partnera o tom, co prožíváš, jak se cítíš, co Tě bolí. Nebude překvapený při Tvých změnách nálad a nebude „přilévat do ohně“. Nech se opečovávat a hýčkat. 

Menstruace vysvobozením?

S příchodem menstruace se Ti od PMS uleví, ale mohou přijít zase jiné výzvy.  Základem pro pohodovou menstruaci je jistě pohodlná a spolehlivá menstruační pomůcka. 

Na našem webu www.prirodnitampon.cz můžeš vybírat z menstruačních pomůcek šetrných k Tvému tělu i přírodě. Naše srdcovka jsou menstruační houby. Na tomto blogu www.omenstruacnichouhach.cz najdeš spoustu článků, které se menstruačních houbiček týkají.

autorka článku:

Ing. Radka Šupková

Mám na starosti hlavně marketing, sociální sítě a péči o zákazníky. Ale snažím se Kačce kecat do všeho. :))) Houbičky jsem vyzkoušela po porodech, když mi přestal vyhovovat kalíšek a zamilovala jsem si je. Nejvíc mě na nich baví, že nemusím vůbec řešit aktuální stav zásob menstruačních pomůcek a že mě nikde netlačí, nebolí, ani o nich nevím.

KALU Radka Supkova

Co říkají o houbičkách jejich uživatelky?

Od prvního vyzkoušení uz nekolik let nepouživám nic jiného 🙂

Houbičky jsou opravdu pohodlné, nemám jim co vytknout

Martina

Díky mé milé známé, že mi o tomhle řekla.
Používám, šetřím přírodu, peníze a čas a jsem s tím nadmíru spokojená!

Michaela M.

S houbičkami jsem spokojená. Dobře se s nimi manipuluje a po zavedení o nich nevím. S obyč tamponem se nedají srovnávat. 🙂

Terez

Chceš také patřit mezi spokojené majitelky 11 000 houbiček a...

Jdu do toho a chci si objednat startovací sadu!

Startovací sada mořské menstruační houby KALU

Mrkni se na naše další články o menstruačních houbách.

Přejít nahoru