Jak začít s menstruační houbou?

Jak začít s menstruační houbou?
Rozhodla ses vyzkoušet menstruační houbu? Netrpělivě jsi rozbalila balíček a těšíš se, až budeš moct houbu použít? V tomto článku najdeš základní informace, na které je dobré při používání houby myslet.

Jak se menstruační houba používá?

Mořská menstruační houba je plnohodnotná ekologická náhrada tamponu a stejně jako tampon se používá. Na rozdíl od tamponu nemá menstruační houba provázek, proč tomu tak je, si můžeš přečíst v našem článku Proč nemá menstruační houba provázek. Pokud jsi z nepřítomnosti provázku trochu nervózní, můžeš si ho pro první použití navázat. Jak na to se podívej v našem návodu Jak navázat na menstruační houbu provázek

Jak navázat na houbičku provázek
Na houbu si můžeš navázat provázek pro snadnější manipulaci.

Co potřebuješ kromě menstruační houby?

Aby bylo používání menstruační houbičky bezpečné, je potřeba ji pečlivě čistit a mimo použití uchovávat v suchu. Na čištění houby budeš potřebovat sůl z mrtvého mořeTea tree olej. Pokud sis zakoupila naši startovací sadu, máš již všechno, co potřebuješ

Jak správně houbu vydezinfikovat jsme sepsali v tomto článku

Dezinfekce mořské menstruační houby

Jak správně zavést menstruační houbu?

Pokud máš zkušenost s tampony nebo menstruačním kalíškem, bude pro Tebe zavedení houby hračka. Nejprve musíš houbu namočit ve studené nebo lehce vlažné vodě. Houba tak krásně změkne, bude pružná a poddajná, díky tomu se krásně přizpůsobí Tvému tělu. Nebude Tě nikde tlačit a překážet. 

Houbu (podle svého uvážení s provázkem nebo bez něho) zmáčkni do malého uzlíčku, dej ji na kraj pochvy a jedním prstem zaveď co nejhlouběji. Na téma zavádění houby si můžeš přečíst celý článek, najdeš ho zde.

Zavádění houby by rozhodně nemělo být nijak bolestivé! Pokud se Ti houbu nedaří zavést nebo posunout hlouběji do pochvy, je možná moc velká. Houbu si můžeš upravit na velikost podle své potřeby nebo rozstřihnout třeba na dvě. Podrobný návod jak na to, najdeš v tomto článku.

Kdy musíš houbu vypláchnout?

Doporučená frekvence výměny, resp. vyplachování houby, je přibližně každých 2 – 6 hodin. Záleží vždy na intenzitě menstruace a velikosti houby. Jak poznáš, že je čas na výměnu, jak se od sebe kapacitně liší velikosti hub a kdy jakou použít, jsem sepsali v článku Jak často měnit menstruační houbu.
 
Pravidelné vyplachování houby je důležité pro její spolehlivost a Tvé zdraví

Dlouhé zavedení vnitřních menstruačních pomůcek není doporučováno také vzhledem k TSS. Pokud Tě zajímá více o syndromu toxického šoku, určitě by sis měla přečíst náš článek Syndrom toxického šoku
Jak často měnit menstruační houbu
Jak často měnit menstruační houbu?

A jak vyčistit houbu po ukončení menstruace?

Po ukončení menstruace, nebo pokud střídáš více houbiček například kvůli jejich různé kapacitě, je důležité houbu pečlivě vyčistit, aby byla připravena pro bezpečné použití na příště.

Nejprve houbu důkladně vypláchni od veškeré menstruační krve pod tekoucí vodou. Odstraň jemně případné kousky sraženin. Poté si připrav roztok vody, soli z mrtvého moře a Tea tree oleje. Na 2 dl vody, dej čajovou lžičku soli a 2 – 3 kapky Tea tree oleje. Do tohoto roztoku houbu ponoř na minimálně 5 hodin, nebo klidně přes noc. Následně houbu propláchni pod vodou a umísti na čisté, suché a větrané místo vyschnout. Po úplném vyschnutí houby ji umísti do pytlíčku a ulož na suché místo.

Pro účely tohoto článku jsme návod na čištění vzali velmi stručně, pokud Tě zajímá například proč zrovna doporučujeme tyto čisticí prostředky, mrkni na náš článek Jak se čistí menstruační mořská houba.

autorka článku:

Ing. Radka Šupková

Mám na starosti hlavně marketing, sociální sítě a péči o zákazníky. Ale snažím se Kačce kecat do všeho. :))) Houbičky jsem vyzkoušela po porodech, když mi přestal vyhovovat kalíšek a zamilovala jsem si je. Nejvíc mě na nich baví, že nemusím vůbec řešit aktuální stav zásob menstruačních pomůcek a že mě nikde netlačí, nebolí, ani o nich nevím.

KALU Radka Supkova

Co říkají o houbičkách jejich uživatelky?

Překvapilo mě, že houba je opravdu příjemná a měkká. Až s houbou jsem zjistila jak jsou tampony vlastně nepohodlné 😅 a ještě je to bez plastového odpadu! Jupí 🥳 a z balení jsem byla taky nadšená. Doporučuju! 🤩

Tereza H.

Naprostá spokojenost. Vůbec o ní nevím, mám radost, že jsem se zbavila tamponů a vložek, které mi nevyhovovali. Bohužel ani kalíšek nebyla moje volba a konečně něco, co mi maximálně vyhovuje.

Lenka

Velice příjemné použití a musím říct, že i velmi spolehlivé a velice oceňuji, že z této varianty není ani žádný, zejména plastový, odpad. Doporučuji

Barbora B.

Chceš také patřit mezi spokojené majitelky 11 000 houbiček a...

Jdu do toho a chci si objednat startovací sadu!

Startovací sada mořské menstruační houby KALU
Zajímají Tě další témata? Mrkni na články z ostatních kategorií na Blogu.

Nebo se podívej na jiné články z kategorie Pořízení menstruační houby:

Přejít nahoru